środa, 24 lutego 2010

Zasady chigieny układu oddechowego.

- należy ubierać się stosownie do pogody;
- przestrzegać zasad prawidłowego odżywiania - polecana cebula, czosnek;
chrzan, pomidory, kwaszona kapusta, jogurt z żywymi szczepami bakterii;
- korzystać ze szczepien ochronnych;
- nie ulegać nałogowi palenia papierosów;
- dbać o częste wietrzenie pomieszczeń;
- oddychać przez nos a nie ustami;
- uprawiać sport (jazda na rowerze, pływanie, spacery);
- w miarę możliwości wyjeżdzać z terenów miejskich na wieś,
gdzie powietrze wolne jest od związków toksycznych;
- nie zbliżamy się do chorego ponieważ bakterie przenoszą się drogą kropelkową;
- myjemy zęby i płukamy jamę ustną;
- pijemy dużo wody aby oczyszczać przełyk.

No I To By ByŁo Na TyLe . xD

Notatka o mrówkach jako o owadach żyjących społecznie.

Sto milionów lat przed tym, jak ludzie zaczęli żyć w jaskiniach, niektóre gatunki owadów wykształciły w pełni rozwiniętą strukturę społeczną.
Owady społeczne to takie, u których występuje podział pracy, wykonywanej przez poszczególne osobniki dla dobra grupy. Z podziału pracy korzyści odnosi cały rój.
Cechą wspólną wśród wszystkich mrówek jest cienkie połączenie między tułowiem, a odwłokiem i, u wielu gatunków, odstraszające ubarwienie ciała.
Mrówki są wyposażone w silne narządy gębowe, a wiele ich gatunków ma też żądła. Po ugryzieniu przez mrówkę na skórze pojawia się zaczerwienienie, gdyż owad uwalnia do rany kwas mrówkowy. W skład kolonii owadów społecznych wchodzą samce, zwane trutniami, rozmnażające się samice i robotnice.
Aby społeczeństwo owadzie mogło właściwie funkcjonować, pomiędzy osobnikami musi ustalić się odpowiedni sposób porozumiewania się ze sobą, dzięki któremu będą mogły one pomyślnie egzystować w takiej grupie.

Sztuka porozumiewania się

Owady, tak jak ludzie, porozumiewają się ze sobą za pomocą dotyku, zapachu, dźwięku i wzroku. Przesyłają informacje, głaskając się czułkami, produkują różnego rodzaju chemiczne substancje zapachowe zwane feromonami, za pomocą, których komunikują innym osobnikom kolonii o tym, co się wokół nich dzieje. Istnieją też jeszcze inne sposoby komunikowania się owadów, o których nie wiele na razie wiadomo. Na przykład wiele owadów wykorzystuje ultradźwięki o bardzo wysokich częstotliwościach, leżących powyżej górnej granicy słyszalności ludzkiego ucha. Dzięki temu zwierzęta te mogą ze sobą:rozmawiać”, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pszczoły rozwinęły jeszcze inny sposób przekazu informacji. Tak zwany „taniec” pszczoły, który wykonuje ona po powrocie do ula wskazuje innym pszczołom, gdzie znajduje się nowe źródło nektaru, który odnalazła i jak tam dolecieć. trzymaj ale nie jestem pewien.

No I To By ByŁo Na TyLe . xD

2 przykłady łańcucha pokarmowego dla odpowiednich biocenoz: step, las, staw, pustynia, pole uprawne.

STEP:
trawy zielne--bizon--wilk
rośliny zielne--piesek preriowy--kojot

LAS:
trawy--zając --wilk
gałązki,szyszki--korniki--dzięcioł

STAW:
glony--płoć--szczupak
rogatek--zatoczek--kurka wodna

PUSTYNIA:
rośliny--skoczek pustynny--fenek
nasiona--owady--jaszczurki--źmija rogata

POLE UPRAWNE:
tomka/trawa/--dźdżownica--kret--bocian
koniczyna--mszyca--pasikonik--żaba


No I To By ByŁo Na TyLe . xD

Jaka jest różnica (wyjaśnij dlaczego) w ubarwieniu skóry eskimosa i murzyna.

Odpowiedź pierwsza:
roznica jest taka ze murzyn jest ciemny a eskimos dosłownie biały dzieje sie tak wskutek roznych kompletnie odległych miejsc zamieszkania. W miejscu gdzie zyja eskimosci temperatura jest caly czas ponizje zera slonce zadko sie przebija sposrod ujemnych temperatur a tam gdzie zyja murzyni jest non stop upał slonce ciągle nagrzewa jego skore powodując tzw. po naszemu opalenizne chocicaz top jego naturalny kolor.

Odpowiedź druga:
Eskimos jest dosłownie brawie biały ponieważ tam gdzie mieszka nie sposób mieć inny odcień skóry; jest tam zimno ,a śnieg także opala i zmienia mu odcień skóry, temperatura jest tak niska że Eskimos ma białą skórę od tego chłodu.
Murzyn ma inne warunki niż Eskimos; u niego jest przeciwnie. W Afryce gdzie głównie mieszkają murzyni jest gorąco. Słońce opala i wysusza skórę; dzięki temu staję się dosłownie czarna.


No I To By ByŁo Na TyLe . xD

Dlaczego rafom koralowym grozi wyginięcie?

Odpowiedź pierwsza:
Rafom Korlaowym prawdopodobnie grozi wyginięcie zdaniem naukowców w wyniku ocieplenia klimatu. Te zaś, które przetrwają, na pewno ulegną zmianie. Zmiany mogą wnieść szczególne nasilone ataki huraganów. Ten delikatny ekosystem jest też narażony na niebezpieczeństwo poprzez gwałtowne zwiększenie populacji rozgwiazd żerujących na koralowcach. W latach 80 drapieżniki te zdewastowały Wielką rafę koralową u wybrzeży Australii. Głownie chodzi o koroną cierniową, która pożera korale zostawiając nagi szkielet, który w końcu się rozpada. Później rafy regenerują się bardzo powoli. Również teraz nowym zagrożeniem jest człowiek. Erozja gleby na lądzie, dewastacja lasów na wybrzeżu powoduje coraz większe zamulenie wód przybrzeżnych i umierają polipy. Najpoważniejsze zagrożenie ze strony człowieka to wycieki ropy naftowej, zanieczyszczenie ściekami, pogłębianie dna na szlakach morskich. Barbarzyńskie sposoby połowu ryb, t.zw. głuszenie, czyli umieszczenie materiałów wybuchowych pod wodą. Rozwój nadmorskich ośrodków turystycznych powoduje zaśmiecanie, zanieczyszczanie. Niektórzy turyści odgrywają kawałki koralowca "na pamiątkę", co jest zabronione i groźne dla raf. W niektórych regionach koralowce wykorzystuje się do budowy domów, albo też wypala się je, żeby uzyskać czyste wapno. Zagrożenie związane z klimatem jest też takie, że woda ociepla się i polipy eksmitują glony które dawały im tlen i cukry, oraz ozdabiały. A to wszystko sprawia, że w tym stuleciu może wyginać nawet 70% raf. Teraz zaczęto podejmować działania związane z ochroną koralowców. Już 40 z nich jest objętych ochroną rezerwatową.

Odpowiedź druga:
Rafom koralowym może grozić zagłada w wyniku ocieplenia klimatu. Te, które przetrwają, na pewno ulegną zmianie. Zmiany mogą wnieść szczególne nasilone ataki huraganów. Ten ekosystem jest też narażony na niebezpieczeństwo poprzez zwiększenie populacji rozgwiazd, które żerują na koralowcach. Nowym zagrożeniem jest człowiek. Najpoważniejsze zagrożenie z jego strony to wycieki ropy naftowej i zanieczyszczenie ściekami.

No I To By ByŁo Na TyLe . xD

Dlaczego drzewa iglaste nie zrzucają igieł na zimę?

Drzewa iglaste należą do nagonasiennych, inaczej mówiąc, nie zrzucające igieł na zimę. Są dobrze przystosowane do zimniejszych klimatów poniweaż, zredukowane liście - igły - pokryte są grubą warstwą skórki i substancji woskowej zabezpieczając je przed niskimi temperaturami, woda zaś jest z nich na okres zimy odprowadzana, by podczas mrozów nie doprowadzić do zamarznięcia i rozsadzenia igły. Dlatego drzewa iglaste, z wyjątkiem modrzewia, nie zrzucają igieł na okres zimy.

No I To By ByŁo Na TyLe . xD

Grzyby i porosty

1. Cechy charakterystyczne grzybów:
- jednokomórkowe lub wielokomórkowe;
- ciało wielokomórkowych, to grzybnia zbudowana ze strzępek;
- owonik - służy do rozmnażania przez zarodniki;
- cudzożywne;
- rozmnażanie: zarodniki, fragmentacja, pączkowanie;

2. Mikoryza - współpraca grzybów z korzeniami drzew.

3. GRZYB + GLON = POROSTY
GRZYB pobiera wodę i sole mineralne,
GLON przeprowadza fotosyntezę oraz produkuje pokarm

4. Porosty są wskaźnikami czystoci powietrza.

No I To By ByŁo Na TyLe . xD