środa, 10 marca 2010

Żebropławy

Żebropławy, bezparzydełkowce (Ctenophora, Acnidaria) - typ bezkręgowców zaliczany do dwuwarstwowców. Dawniej wraz z parzydełkowcami były zaliczane do jamochłonów, z którymi są blisko spokrewnione. Tryb życia pelagiczny.
Mają ciało o symetrii dwupromienistej, o kształcie wydłużonym, jajowatym lub gruszkowatym. Charakterystyczną cechą morfologii jest obecność położonych wzdłuż ciała ośmiu pasm żeberek, czyli zgrubień na zewnętrznej powłoce.
Zwierzęta te są drapieżnikami (łapią zdobycz za pomocą koloblastów), poruszającymi się za pomocą wici, ułożonych wzdłuż żeberek w grzebykokształtne zgrupowania.
U żebropławów częsta jest zdolność do luminescencji, właściwie bioluminescencji.
Ich układ pokarmowy składa się z otworu gębowego, gardzieli, żołądka, kanałów i otworu odbytowego.
Przedstawicieli tego typu dzieli się na dwie gromady: Tentaculifera (ramieniowe) i Nuda (bezramieniowe). Do gromady ramieniowych należą te żebropławy, którym w zdobywaniu pożywienia pomagają dwa krzaczasto rozgałęzione, kurczliwe ramiona, położone naprzeciwlegle w przedniej części ciała. Ramiona te spełniają również funkcje obronne. Konsekwentnie, przedstawiciele gromady bezramieniowych cechy tej nie posiadają.


Bye.! ;***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz